نماد اعتماد الکترونیکی
تورهای هوایی ترکیه مستقیم از رشت


ادامه مطلب

سرزمین باستانی کاپادوکیه

کاپادوکیه(Cappadocia ) منطقه‌ی تاریخی و وسیعیبه مساحت بیش از 5000 کیلومتر مربع در منطقه‌ی مرکزی آناتولی است و محوطه‌ای را در بر می‌گیرد که میان نوشهر، نیغده، آکسرای، کرشهیر و قیصریه در کشور ترکیه امروزی قرار دارد. این منطقه از مجموعه‌ی شهر‌ها و روستاهای زیرزمینی تشکیل شده است که در تمام این منطقه، پراکنده شده‌اند.

نام کاپادوکیه ریشه در پارسی باستان دارد که معنای آن « سرزمین اسبهای زیبا » می باشد . بنا به نوشته مورخان ،کاپادوکیه یکی از اماکن مهم در دوران امپرانوری رم برای گسترش و حفظ بقای مسیحیان بوده است و به همین دلیل نام کاپادوکیه پس از روزگار باستان در زمان چیرگی مسیحیت بر این بخش پایدارماند و امروزه هم در زمینه گردشگری بدین بخش تاریخی کاپادوکیه گفته‌می‌شود. آنچه که کاپادوکیه را تا این اندازه برجسته و مشهور نموده است ، شهرها و روستاهای زیرزمینی در میان سنگهای طبیعی با شکلهای حیرت آور است ، کاپادوکیه با چشم اندازهایی زیبا از خانه های مخروطی شکل، شهرهای زیر زمینی ، صومعه های صخره ای ومناظر فوق العاده همانند قسمتی از رویاست. در سال های اخیر، تعداد مسافرانی که به این منطقه از ترکیه سفر می کنند در حال افزایش است. با ورود به این منطقه نه تنها احساس می کنید که به کشور دیگری پا گذاشته اید بلکه حس می کنید وارد دنیای دیگری شده اید. 

بررسی های نحوه پیدایش این منطقه بیانگر این موضوع است که ساختار‌های زمین‌شناسی و رسوبات ناشی از فعالیتهای آتش‌فشانی در دورانهای زمین شناسی با گذشت زمان، زیر باران و بادهای شدید فرسایش یافته و به صورت صخره‌هایی تحت عنوان توف (Tuff) شکل گرفتند؛ صخره‌هایی که چندین متر ضخامت دارند. فرسایش موجب تشکیل شکل‌های عجیب و جالبی در صخره‌ها شده است؛ شکل‌هایی مانند گنبد، ستون‌های قارچ‌مانند موسوم به دودکش پریانو برج‌هایی زیبا و حیرت‌انگیز.

با گسترش سکونت انسان بر روی زمین ، این منطقه پناهگاه مناسبی برای زیستگاه انسانها شد و با توجه به حاصلخیز بودن زمینها و وجود آب فراوان ، کاپادوکیه تبدیل به منطقه بسیار مهمی گردید و باعث شد در طول تاریخ ، فراز و نشیب زیادی را تجربه نماید. از زمان مادها کاپادوسیه بخشی از شاهنشاهی ایران بوده است. در تاریخ برای نخستین بار در پایان سده ششم پیش از میلاد است که نامی از کاپادوکیه می‌رود و آن هم در سنگنبشته‌های سه‌زبانه دو تن از پادشاهان هخامنشی، داریوش بزرگ و خشایارشا. از دیر باز فرهنگ و آیین ایرانی آنچنان در ارمنستان و کاپادوسیه پذیرفته و گسترش یافته بود که می‌توان گفت که مردمان این نواحی در زمان هخامنشیان و اشکانیان دیگر غیر ایرانی شمرده نمی‌شدند. پرستش ایزدان ایرانی بویژه مهر و آناهیتا در کاپادوسیه رواج داشت و نویسندگان یونانی چگونگی برگزاری مراسم مذهبی ایرانی را در آنجا گزارش کرده‌اند.


ادامه مطلب

مسجد ایاصوفیه

 

یکی از معروف ترین دیدنی های استانبول که گردشگران تور استانبول مایل به بازدید از آن هستند کلیسا یا مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه  است این بنای تاریخی در همان نگاه اول چشم توریستان را به خود جلب میکند و بازدید از آن تجربه متفاوتی است

 


ادامه مطلب

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای آژانس اشکوری محفوظ می باشد.